//مبارزه ی همه جانبه به جای زندگی جانانه !

مبارزه ی همه جانبه به جای زندگی جانانه !

حدود یک ماهه از قهرشون گذشته و خانوم تنهایی اومده مشاوره و شکایت اصلی اش اینه که آقا تحت سلطه ی والدینشه و از خودش اراده ای نداره و … قرار می شه آقا هم بیاد ، روز اول آقا با گارد بسیار زیادی میاد به خانوم منشی می گه من نمی خواستم بیام ، الانم پول نمی دم اگه خانوم می خواد که من بیام خودش باید پول مشاوره رو بده !

جلسه ی دوم آقا رو تنها می بینم از خودزنی ها ، دهن بینی خانوم ، بددهنی و پرخاش زیاد شاکی بود . قرار می شه جلسه ی سوم رو با هم بیان .

جلسه ی سوم آقا و خانوم هر کدوم یه گوشه از سالن نشستن و به اون یکی نگاه هم نمی کنن ، ازشون می خوام بیان تو اتاق ، آقا سرسختانه فقط به من و زمین نگاه می کنه ، ازشون می خوام موضوع رو تعریف کنن و به این فکر کنن که قراره کنار هم زندگی کنن نه این که مسیر دادگاه رو طی کنن .

توسط معرف با هم آشنا می شن ، آقا تک فرزند و خانوم چهار خواهر و برادر دیگه هم داره ، برای خانوم تک فرزندی آقا جذاب بوده و برای آقا زیبایی خانوم ، خواستگاری به سرعت انجام می شه ، عقد در عرض یک هفته ( با وجود این که از قبل هیچ آشنایی با هم نداشتن ) و قرار می شه دو سه ماهه برن خونه ی بخت . تو مدت عقد تا عروسی چندین بار درگیری هایی رو تجربه می کنن ، شدیدترینش زمانی بود که برای بردن جهیزیه ، خانواده ی داماد شیرینی نیاورده بودن و عموی عروس اعلام می کنه این همه وسیله می خواهید ببرید نتونستید یه کیلو شیرینی بگیرید ! اقا توضیح می ده که در بدترین وضعیت اقتصادی قرار داشت و هر چه داشت و نداشت رو هزینه کرده بود و خانوادش هم به صفر رسیده بودن و اصلا فکر نمی کرد که این درگیری اتفاق بیفته ، درگیری در حدی بود که تا پایان اون روز همه در کلانتری حضور داشتن .

با وساطتت ولی ثبت کینه در دل ها مراسم عروسی انجام می شه و در عرض یک سال زندگی ، باز اتفاق های عدیده ای می افته ، خانوم اعلام می کنه مادرشوهرم به این که من شام و ناهار چی درست می کنم ، کی ظرف می شورم ، چی می پوشم ، چرا می رم بیرون و … کار داره و شوهرم می گه اون قصد دخالت نداره من تنها بچه اش هستم مراقب زندگی منه اشتباه نکنیم ! آقا می گه از دست خودزنی های خانوم خسته شده ، از خورد کردن شیشه نوشابه روی سرش تا تلاش برای رفتن زیر ماشین آقا فیلم گرفته تا هر جا نیاز بود نشون بده که خانوم اعصاب نداره و روانی یه ! از خانوم سوال می کنم این کارا رو انجام دادی ؟ تایید می کنه ، به آقا می گم به جای کمک فیلم می گیری ؟ می گه من باید مدرک داشته باشم !

اقا معتقده خانوم خیلی زیاد می ره منزل پدرش و هیچ روز تعطیلی رو با هم نبودن ، در واقع شاکی از این که دائم داره از خونه فرار می کنه ، من حق ندارم یه روز تعطیل تو خونم و پیش خانومم باشم ؟ چرا از زمانی که خواهر خانوم گفته بیایید یه خونه نزدیک ما پیش خرید کنید ، خانوم پاشو کرده تو یه کفش که اینجا رو بفروشیم یه خونه پیش خرید کنیم ، آقا معتقده با وجود این که این خونه به اسم اونه ولی مادرش همه طلاهاشو و پدرش همه ی پس اندازش رو داده و در واقع نمی تونه این کار رو انجام بده ، در همین جاس که خانوم می گه تو مهریه بهت تخفیف دادم حالا باید نصف اون خونه رو به اسم من بکنی وگرنه برنمی گردم ! آقا می گه باشه قبول مادرمن دخالت می کنه من دیگه نمی ذارم این اتفاق بیفته پس چرا خواهر خانومم می گه چرا یخچالتون خالیه صد تومن بدید من با بهترین چیزا یخچال شما رو پر کنم ! و ….

 

1-      گاه مشکلات اقتصادی زمینه ساز دسته مشکلات بسیار زیادی می شه که اگر بی تدبیری و درایت وجود نداشته باشه می تونه تا فروپاشی خانواده عمل کنه .

2-      صرف داشتن یک جذابیت و ندیدن فاکتورهای دیگه ، منتظر شگفتی های مختلفی باید باشیم .

3-      حداقل شش ماه از خواستگاری تا بله برون ؛ شش ماه از بله برون تا عقد و شش ماه از عقد تا عروسی زمان بذاریم برای شناخت بیشتر تا هر مقطعی از زمان به این نتیجه رسیدیم که کیس های ناهمخوانی برای هم هستیم از ارتباط خارج شیم .

4-      وقتی مسائل حل نمی شن همه حمل می شن و همه ی فایل ها باز می مونه و سر هر چیز کوچکی که مشکل پیش بیاد باقی فایل های حتی بی ربط به موضوع هم آوار می شن ، پس مهارت حل مساله ، مهارت گفتگو و دیگر مهارت های زندگی رو یاد بگیریم .

5-      قبل از ازدواج مشکلات روحی و روانی مونو حل کنیم ، ازدواج تشدید کننده ی بیماری یه نه درمانش .

6-      داشتن مرز و اجازه ندادن محترمانه به دیگران به حریم شکنی و ورود به مرزها ،بسیاری از مسائل رو حل می کنه .

7-      اول برادری مونو ثابت کنیم بعد ادعای حق و حقوق و … کنیم ، دلیلی نداره بعد از یک سال زندگی اونم زندگی پرتشنج خواهان به نام کردن اموال کسی باشیم ، رفتارهای غیر منطقی ترس آوره و افراد رو وادار به تهاجم می کنه .

8-      دردناکه وقتی نیاز به کمک داری از حال بدت فیلم گرفته شه ! فکری به حال بد خودمون بکنیم .

توسط |۱۳۹۴-۴-۲۹ ۲۰:۳۳:۰۰ +۰۴:۳۰۲۹ تیر, ۱۳۹۴|تجربیات اتاق مشاوره|۲۲ نظرات
avatar
جدیدترین قدیمی‌ترین با بیشترین رأی
lucy
Guest
lucy

سلام مرسی از گذاشتن پست جدید. باورتون میشه خندم گرفت؟ پکیج همه نابلدی ها هستن این دوتا. منیژه جون ناراحتم. احساس می کنم دیگه از خوندن پست های اینچنینی و ضعف های شدید این آدمها ناراحت نمیشم 🙁 توی دلم میگم چشمت کور، وقتی صدتای مثل من رو نمیبینید همین دخترهای زندگی خراب کن حقتون هستن. تکون بخورید با مهریه دهنتون رو سرویس می کننخیلی ناراحتم از روزگاراز ظلمی که به هزاران نفر مثل من میشه پاسخ: سلام . ممنون که هستی و می خونی ، احساس ناراحتی ات رو می فهمم و می خوام بگم بخشی از ناراحتی ات… ادامه نظر»

دختره
Guest
دختره

عجب اوضاعی است. امیدوارم با این وضع مالی متزلزل بچه دار نشده باشند. هرچند به نظر می رسد فعلن اوضاع مالی این زوج بهتر است. راستش نمی دانم اگر یک نفر (درست یا غلط )به این نتیجه برسد طرف مقابل اش دیوانه/ روان پریش/ کم هوش است واقعن اصرار به ادامه ی زندگی درست و موثر است یا نه. اگر این خانم واقعن می تواند شیشه نوشابه را بر سر خودش بزند و بشکند فکر کنم قضیه خیلی حاد تر از یک اختلاف خانوادگی است. فردا روزی هم چه بسا ایشان خودکشی کند و واقعن بمیرد. فکر می کنم خانواده… ادامه نظر»

نیره
Guest
نیره

جالبه و تاسف انگیز. هردو اشتباه کردن اونم خیلی زیاد.
بزرگترینشون عجله کردنه.
تک فرزندی ممکنه اولش هیجان انگیز به نظر بیاد چون فکر میکنن همه امکانات خانواده مال اونه. ولی باید این نکته رو هم دز نظر گرفت که همه مسئولیت نگهداری از والیدن و همه دخالتهاشون هم زوم میشه روی همون یک نفر.

پاسخ:
یکی از مشکلات پیش رو برای زوجین همین تک فرزندانی هستن که دارن به سن بلوغ می رسن و متاسفانه خیلی از مهارت ها رو ندارن ، خیلی پرتوقع هستن و … . یکی از بزرگترین اشتباهات داشتن یک بچه اس .
سمیه
Guest
سمیه

سلام من فقط میخاستم بگم تا حالا چندین بار پیش مشاورها و روانپزشک رفتم برای مشکلی که در مورد ازدواج با دوست پسرم داشتم ولی هربار متاسف شدم ما 7 سال در ارتباط با هم یه رابطه عاشقانه و البته آرامی رو تجربه کردیم ولی بخاطر اختلاف فرهنگی خونواده و اینکه این موضوع به عنوان یکی از معیارهای اصلی مطرح شده توسط مشاورها نتونستیم ازدواج کنیم البته که وجود اختلاف میتونه دردسرساز باشه ولی کاش برای همه یه نسخه نپیچن مشکل اصلیه من اینه که چطور دونفر با هم مطابق هستن و حتی تو یه رابطه طولانی با هم خوب… ادامه نظر»

یه آقا
Guest
یه آقا

خانوم ؟ شیشه نوشابه ؟ خورد کردن رو سر ؟ یا خدا 😐آقا رم که خدا شفا بده فاصله ی بین آشنایی که مثلاً خواستگاری باشه با عروسی کردن بین 6 تا 12 ماه باشه کفایت نمی کنه ؟این چیزی که من میبینیم و توی داستانی که تعریف کردید نیز هست، نقش و قدرت تاثیر داشتن افراد خانواده رو نمیشه دست کم گرفت. طولانی شدن بیش از حد آشنایی تا عروسی یکم خطرناکه، بواسطه ی همین بازی در آوردن بعضی پدر مادر خواهر برادرا ! خیلی وقتا هم باعث به هم خوردن رابطه ها میشه در حالی که دختر و… ادامه نظر»

الناز
Guest
الناز

همیشه استرس داریم که حقمون خورده باشه، برای همین همه تلاش برای مدرک جمع کردنه . من نمی دونم ریشه اش در کجاست اما من حتی توی صف ایستادن ساده هم بهش توجه کردم. توی کشور ما حتی یک صف ساده هم با استرس و مراقب باش کسی جلو نزنه همراهه اما مثلا در دیزنی صفهای بسیار طولانی با جوی از شادمانی و خوشگذرانی همراه هست. و بعضی از مردم انگار به جای ازدواج وارد یک قررارداد تجاری میشن. پاسخ: ریشه های تاریخی کشور و حملات و جنگهایی که متحمل شدیم باعث شده مردم ما از یک بی اعتمادی خاصی… ادامه نظر»

مهربانو
Guest
مهربانو

سلام منیژه ی نازنین روز و روزگارت خوش فکری به حال بد خودمون بکنیم خیلی برام عجیبه که چند تا آدم به اصطلاح بالغ دور هم جمع میشن ، از بین اینا دوتاشون در عرض یک هفته به عقد هم درمیان {یعنی تا دوسه هفته قبل اصلا خبر از وجود هم تو این دنیا نداشتن) بعد صمیمانه ترین پیوند ها بینشون بسته میشه و انتظار دارن این پیوند عاشقانه ، پایدار و دایمی و موفق باشه . یعنی احتمال این هایی که گفتم چیزی در حد معجزه ست . اینهمه در کنار هم کار میکنیم ، دوستیم ، با هم… ادامه نظر»

منیژه
Guest
منیژه

به s عزیز . متاسفانه به نظر میاد در شرایط خوبی به سر نمی بری ولی می خوام بگم مراجعینی بسیار شبیه به شما و شرایط شما داشتم ، شاید تنها و بهترین سفارشم به شما تحصیل و رفتن به دانشگاه باشه تو این زمینه همه ی تلاشت رو به کار ببر .

به زهرای عزیز : بله مشاوره کودک هم داریم ولی من انجام نمی دم و همکارم با تخصص کودکان در خدمت دوستان هست .

غزل
Guest
غزل

مدت هاست دارم وبلاگ سما رو ميخونم و از نوشته هاى شما استفاده ميكنمخواستم يه انتقاد بكنمبعضا تو نوشته هاى شما چيزهايى ميبينم كه به نظرم منطقى نميان و دامن ميزنن به تفكرات غيرمنطقى عامه مردممثلا اينكه ريسك طلاق در خانواده اى كه طلاق داشته بالاست، ممكنه اين جمله بر اساس تحقيقاتى كه انجام شده درست باشه ولى زندگى واقعى خيلى با تحقيقات فرق داره به خصوص در علم روانشناسى، هستن كسايى كه چوب حراج به عزت نفسشون نزدن و از يه رابطه بد بيرون اومدن.يا مثلا اينكه يكى از بزرگترين اشتباهات داشتن يك بچه است، تو جامعه امروزى پدر… ادامه نظر»

ماهی سیاه کوچولو
Guest
ماهی سیاه کوچولو

میدونی منیژه جونمثلن دو کیلو شیرینی ارزشی نداره ولی من حس میکنم یه عالمه اختلاف بازگو نشده و مثه یه هیولای بزرگ شایدم مثه یه جوجه تیغی ک آماده پرتاب تیغه پشت همین دو کیلو شیرینی پنهان شدهمثلن بعضیا میگن پسر و دختر همو بخان و اینا یا اینکه حالا کی میخایم با خانواده عمو رفت و آمد کنیم و اینا ولی دقیقن آدم تو زندگی مشترک کلی از این برخوردا پیدا میکنهمثلن مثه خانواده خودم ک بیست و خورده یی ساله ازدواج کردن و هنوز اختلافشون با عموم نه تنها برطرف نشده بلکه به منم به ارث رسیدهخب درسته… ادامه نظر»

مرلینا
Guest
مرلینا

سلام منیژه جون منم با اینکه همسرم تک فرزند نیست فرزند بزرگه و دوبرادر دیگه داره حال این دختر بیچاره رو خوب میفهمم مادرشوهرمنم اینقدر تعیین تکلیف میکنه که خدامیدونه البته از وقتی برادرشوهرمم ازدواج کرده یه کم زومشو از ما برداشته اون اوایل حتی برای خوابیدن پیش هم هم تعیین وقت میکرد ای خدا چی کشیدم من با اینکه از نظر تحصیلات کار خانواده زیبایی در حد خوب و مقبولیم این منو دیوونه کرده ازبس نقاط ضعفمو تو چشم میکنه و هزار بار واسه همه و حتی خودم تعریف میکنه نمیدونم من ادم ضعیفیم یا صبر آدم واقعا همینقدره… ادامه نظر»

نسرین
Guest
نسرین

نمی دونم پیاممو رد کرد یا نه؟

بابت تمام کمکای فکری در مورد خودم و پسرم باز ازت ممنونم
شک ندارم که اگر کمکهای تو نبود هنوز درگیری ذهنی داشت عذابم می داد.

خیلی دوستت دارم نازنین

پاسخ:
خواهش می کنم نسرین جان ، امیدوارم همیشه خوشحال و سلامت باشی
منیژه
Guest
منیژه

به معصومه ی عزیز : خیلی برات خوشحالم امیدوارم که به سلامتی همه چی طی شه . کتاب رشد ترجمه سیدمحمدی در مورد مراحل رشد بخون .
به سمیه ی عزیز : توسط شماره ای که تو وبلاگ هست پیامکی بده تا وقتی برات تعیین شه .

d
Guest
d

اخه تحقیق کاری با روانشناسی نداره علم امار الفبای تحقیق که اونم با عدد و رقم سر کار پس واقعی چون تمام تحقیقات ما با عدد و رقم این نظر من شاید هم اشتباه باشه. به نظزم توجه به این امار راهگشاست.

پاسخ:
يعني چي ؟
ناشناس
Guest
ناشناس

سلام دوست من من چند وقتی هست که با وبلاگت آشناشدم مطالبت رو هم میخونم نظر هم گاهی مبدماخیرا مشکلی برام پیش اومده که من و خانوادم نمیدونیم چکار باید بکنیم اگه امکانش هست تاحدامکان راهنماییم کن تا بااین مشکل بتونیم درست و بجا برخوردکنیم تا زمینه مشکلات بعدی نشه.مدتی قبل برادر کوچیکم قصد ازدواج با دخترخاله ام راکرد وموضوع رو باماهم درمیان گداشتوتاکید کرد موضوع جدی هست ازاونجایی که برادرم بیست سال بیشتر نداره ودانشجو هست و کار نسبتا نیمه وقت دانشجویی داشت هیچکدوم از خونواده موافق مطرح کردنش با خانواده خاله ام نبودیم ولی بخاطر اصرارزیاد بردارم و… ادامه نظر»

ناشناس
Guest
ناشناس

خواهش میکنم که اگر مشکل مرا خواندید بگویید چکارباید بکنیم این موصوع برای خانواده ما اصلاا قابل درک نیست من و خواهرانم در بهت کامل از کار برادرمان هستیم .. اصلا نمیدانیم به او چه بگوییم و چه واکنشی نشان دهیم که عواقب بدی نداسته باشد . پدر و مادرم هم در شرایط بسیار بدی بسرمیبرند.. واقعااا درمانده از اتفاق افتادهایم. پاسخ: دوست عزیز به احتمال زیاد برادر شما با همسرش مشکلات زیادی خواهد داشت تنها کاری که شما می تونید انجام بدید اینه که با سرزنش و جنگ و دعوا برادرتونو از کمک گرفتن مایوس و ناامید نکنید و… ادامه نظر»

navid
Guest
navid

سلام . با آیتم اول مشکلات اقتصادی و همراه اون عدم اموزش و ارتباط متقابل زوج این مشکلات رو پدید میآره و …. جنگ مغلوبه میشه به قول قدیمی ها 🙂

پاسخ:
سلام بله دقیقا همین طوره .
منیژه
Guest
منیژه

به s عزیز : تنها می تونم بگم ببین از شرایط موجودی که هست و شما توان تغییرش رو فعلا ندارید چطور می تونید استفاده کنید که اینقدر سخت نگذره ! همیشه راه هایی هست ، فقط مرگ راه حل نداره و باید تسلیمش شد .

منيژه
Guest
منيژه

به زهراي عزيز : بيشتر توضيح بديد

تیام
Guest
تیام

سلام منیژه جونوای اصن خندم گرفت چقدر مسخره چقدر بچه امسال همین آدم ها هستن که انقدر آمار طلاق رفته بالا خوب هرکس مشکل روحی روانی داره چرا باید ازدواج کنه؟ يا اين بحث های بچگانه چيه مامانت دخالت داره خواهرت فلان اصن آدم خندش ميگيره ازدواج رو از ابهت انداختن بعد خیلی دخترا که از هرنظر خانم و منطقی و اهل زندگی هستند باید مجرد بمونن چون خیلی آقايون با عقل ازدواج نمیکنن و از این مسایل بچه گانه خبر ندارن که اينجور ميشه ازدواجشون خدا به داد زندگی های امروزی برسه خیلی آبکی شدن پاسخ: سلام می دونی… ادامه نظر»

ثمره
Guest
ثمره

منیژه جون من هم دریگیری های مشابهی دارم می شه یه وقت مشاوره تلفنی بهم بدی, واقعا سردرگمم ونیاز به راهنمایی دارم

پاسخ:
سلام شماره ای از خودتون بذارید تا با شما هماهنگ شه یا به شماره ای که تو وبلاگ گذاشته شده پیامک بدید .
قاصدک
Guest
قاصدک

سلام …خیلی خوشحالم که با وب شما اشنا شدم