//قضاوت نکنیم، کمک کردن چاره‌سازتر است.

قضاوت نکنیم، کمک کردن چاره‌سازتر است.

جلسه اول

نوزده‌ساله است، تو ۱۵ سالگی ازدواج کرده و بعد یک سال طلاق گرفته؛ الان همسر موقت و دوم مرد ۴۱ساله و پدر دو فرزند هست؛ مادرش تو خونه این آقا کار می‌کرد؛ بعد از طلاقش که البته کمک‌های مؤثری از همسر فعلی‌اش گرفته جهت طلاق؛ ابتدا با هم دوست شدن و بعد تصمیم گرفتن مخفی از خانوم خانواده با هم صیغه بخونن؛ پدر و مادرش هم استقبال کردن!

جلسه دوم 

پدر و مادر هر دو مصرف‌کننده و فروشنده؛ سه تا دختر دارن، دختر بزرگتر هم تو ۱۵ سالگی ازدواج کرده و کامل خودشو به خاطر آسیب‌های خانواده از خانواده جدا کرده؛ دختر دوم هم که در نوزده سالگی همسر دوم و موقت مرد ۴۱ساله اس؛ دختر سوم ۱۳ساله و از ۶سالگی مصرف شیشه داره، تقریباً هیچ ناحیه‌ای از بدنش نیست که اثری از تیغ موکت‌بری و تیغ معمولی ندید، از مهر تا الان صیغه دو نفر شده، یک ۲۸ساله مصرف‌کننده و یک ۲۱ساله، صرفاً چون فکر می‌کنه تمایل جنسی به جنس متفاوت نداره از هر دو جدا شده.

جلسه سوم 

شکایت از این که همسرم اجازه نداره شب‌ها جواب منو نده، اجازه نداره با خانومش بره مشاوره، مگر از ابتدا نگفته می‌خواد طلاقش بده، کسی که می‌خواد طلاق بده چرا می‌ره مشاوره؟ می‌پرسم از کجا می‌دونی؟ میگه مادرم خونه‌شون هنوز رفت و آمد می‌کنه، خانومش گفته اوضاعمون داره خوب میشه از وقتی رفتیم مشاوره و … .

جلسه چهارم 

مرد به تنهایی آمده و میگه، من عاشقشم، زنم در حد من نیست ولی دوتا بچه هم دارم، گیر کردم، بی‌انصاف هم نیستم، در ضمن می‌خوام بهش کمک کنم، شما هم می‌دونید خانواده درب و داغونی داره، من براش خونه گرفتم نمی‌خوام برگرده به اون خونه. بهش از کنار گذاشته شدنش در اسرع وقت توسط معشوقش می‌گم، باید بدونه شکفته شدن این دختر با افول آقا همراهه و به‌کرات دیده شده در این شرایط فرد روابط موازی برقرار می‌کنه و در نهایت نه شوهر خوبی برای همسر اولش، نه پدر خوبی برای فرزندان، نه رابطه‌ای ماندگار با معشوق و نه آرامش برای خودش، هیچ‌کدام در انتظارش نیست.

جلسه پنجم

زن و شوهر هر دو آمده‌اند، قرار میشه ابتدا با خانوم کوتاه صحبت کنم و بعد با هر دو.

همچنان شاکی است، معتقد است یا باید همسرش را طلاق دهد یا ادعایی برای عشق و عاشقی نکند، اجازه ندارد با همسرش رابطه جنسی داشته باشد و … .

هر دو در اتاق حضور دارند، دختر کامل روی خود را برگردانده و به دیوار زل زده، مرد ملتمسانه و غمگین نگاهش می‌کند، اعلام می‌شود این ارتباط در نهایت به نفع هیچ‌کدام نیست و پیامدهای ازدواج دائم این دو اعلام می‌شود. هر دو خوب گوش می‌کنند چرا که در جلسات انفرادی در هفته‌های گذشته مسائل با جزئیات بررسی شده است. مرد اصرار دارد اجازه بده اگر هم قرار بر رفتن است مخارج زندگی‌ات را تأمین کنم تا به خانواده برنگردی و زن اصلاً نمی‌پذیرد.

جلسه ششم 

دختر ۱۳ساله ملاقات می‌شود، ارجاع به روانپزشک و قرار جلسات بعدی و بررسی خودزنی‌ها.

جلسه هفتم 

هماهنگی با کمپ ترک اعتیاد برای بردن والدین، خواهر ۱۳ساله به منزل خواهر ۱۹ساله پناه می‌برد، هماهنگی با مدرسه و اداره برای انتقال به مدرسه نزدیک منزل خواهر.

جلسه هشتم 

کار روی توانمند کردن خواهرها با کار و تحصیل و شروع درمان زخم‌های گذشته و … جلسات بعدی.

به فکر تأسیس NGO جهت کمک به افرادی از این دست قربانی‌های خانواده و جامعه هستم، امیدوارم دعای خیر شما موجب تسریع فرایند تأسیس باشد.

توسط |۱۳۹۷-۱۰-۲۱ ۰۹:۱۲:۲۳ +۰۳:۳۰۲ بهمن, ۱۳۹۴|تجربیات اتاق مشاوره|۲۹ نظرات
avatar
جدیدترین قدیمی‌ترین با بیشترین رأی
پاییز
Guest
پاییز

من به این نکته اعتقاد دارم که در مثلث خانواده، محیط و تربیت مهمترین نقش را خانواده ایفا میکنه یعنی اکثر ادمهای موفق و تحصیلکرده را که دیدم خانواده های موفقی داشتن و البته بلعکس.چی میشه که یه نهاد با سه فرزند به این روزگار دچار میشن!شاید به خاطر ایمه که ما برای تشکیل خانواده و بعد برای مدیریتش اموزش ندیدیم.شاید به خاطر اینه که مشکلات اجتماعی جامعه اینقدر قدرت پیدا کردن که به راحتی در پوسته های کاغذی خانواده ها رسوخ میکنن.نظر شما چیه؟

آفتاب
Guest
آفتاب

بهترینها رو براتون آرزو می کنم خانم مهربان ، موفق باشید. همیشه همیشه همیشه

کیمیا
Guest
کیمیا

منیژه جان به نظرت این تاکید روی قضاوت نکردن باعث نشده که قبح خیلی اعمال از بین بره؟ از بس این عبارت کلیشه ای تکرار شده دیگه زشتی اعمال غیر اخلاقی کمرنگ شده. دیگه هرکس هرکار بکنه فقط اونچه که اونا قضاوت می دونند شده کار زشت. بین دزدی از مال مردم با وقت و عواطف و آینده مردم فرقی نیست فقط دومی جرم نداره و دادگاهی نمیشه! چرا اگر ایشون کیف خانم اول رو بزنه بدون در نظر گرفتن شرایط خانوادش میره زندان ولی وقتی زندگیشو داره از هم می پاشه نباید قضاوت بشه چون خانوادش ال و بلن؟این… ادامه نظر»

کیمیا
Guest
کیمیا

از این خانم بگذریم آقا که زن اولش رو در شان خودش نمی دونه چطور یک خانمی از همچین خانواده ای مجرم و داغونی رو در حد خودش می دونه و عاشقه؟ توضیحی داشت؟

نرگس
Guest
نرگس

سلام پست ها رو می خونم وسعی می کنم یاد بگیرم و یاد بگیرم. برای پست قبل و یه پست دیگه کامنت گذاشتم نمیدونم چرا تایید نشدن. تایید نشدن کامنت ها برام باعث تعجبه.
می خونمتون و امیدوارم آخر همه پست ها اتفاقات خوب باشه.

رهگذر
Guest
رهگذر

چقدر خوب که جلسات رو ادامه میدن
از طرف جایی ارجاع شدن؟

شیما
Guest
شیما

سلام. من 32 ساله و حسابدار هستم. برای تاسیس NGO به هر طریقی که لازم باشه حاضر به کمک هستم.
با آرزوی موفقیت

الهام
Guest
الهام

من یه سوال داشتم . اصلا مگه تو شش سالگی میشه معتاد شد و مصرف مواد رو شروع کرد؟
مگه کودک اصلا درکی داره از اعتیاد م تکرار مصرف . نمیتوانم درک کنم
و ایا تو مدرسه متوجه این قضیه نمیشن ؟ با سازمان و جایی نمیتوانن تماس بگیرن؟

نیره
Guest
نیره

چقدر تلخ بود. و متاسفانه زیادند این خانواده ها…

Zeinab
Guest
Zeinab

از صمیم قلب براتون آرزوی موفقیت میکنم جامعه ما به همچون شمایی خیلی خیلی احتیاج داره

مری
Guest
مری

سلام منیژه خانوم گل و همچنان پرکار،یادمه چند ساله پیش یه چارت از چند ماهگی کودک تا بزرگسالی و نوع رفتار و نتایج آن گذاشتید اگه بتونید اونو برام ارسال کنید به ایمیل یا دوباره بذارید تا کپی کنم خیلی ممنون میشم به زوج های زیادی که تازه پدر و مادر شدن خیلی کمک میشه،با سپاس فراوان

هموطن
Guest
هموطن

سلام
راهی برای کمک به شما هست؟

پاسخ:
سلام حتما به موقع اش اطلاع می دم . ممنون از لطفتون
مهسا
Guest
مهسا

چه خوب که بعد از مدت ها نوشتید…
ان جی او…. چه عالی … دعا که جای خود داره، کمک نمی خواید؟

پاسخ:
ممنون . کمک که حتما دارم و حتما به موقع اش اطلاع رسانی می کنم
تابنده
Guest
تابنده

سلام منیژه جاناخیراً عموی جوانم فوت کردند و یک فرزند دختر17 ساله و یک فرزند پسر 8 ساله به یادگار گذاشتند. پسرشان بیش فعال بود. الان باید چطور برخورد کرد هرچند فکر میکنم کاملاً متوجه فوت پدرش شده و در تمام مراسم هم بوده! ما به عنوان اطرافیان باید چطور برخورد کنیم تا آسیبی نبینه؟ وقتی زنگ در به صدا میاد گاهی اوقات میدوه سمت در و میگه بابا اومده؟ بعد خودش سریع میفهمه و برمیگرده ما هیچ عکس العملی نشون نمیدیم اما من شخصاً نگرانم.ممنون میشم راهنمایی کنی آیا باید از روانشناس کودکان کمک بگیریم؟ پاسخ: سلام . باید… ادامه نظر»

پاییز
Guest
پاییز

سلام
چه عجب بعد از مدتها نوشتید و بعد از مدتها جواب کامنتها!
جواب کامنت من رو ندادید؟

سميه ص
Guest
سميه ص

تازه با وبلاگتون آشنا شدم و بخش زیادی از آرشیو رو خوندم
باورم نمیشه این آدمها با این مشکلات حاد و جورواجور همونهایی هستن که تو کوچه و خیابون از کنار هم به راحتی رد میشیم, بعضی ها چه چیزهایی رو از سر گذروندن !!!

بانو.
Guest
بانو.

سلام. اگه کمک خواستيد در حد توانم در خدمتم. اميدوارم موفق باشيد

Ava
Guest
Ava

منيژه جون براي كمك و همكاري با اين ان جي او حتما بهمون خبر بديد بي صبرانه انتظار ميكشم 😍😍😍😍

نسرین مولا
Guest
نسرین مولا

سلام منیژه جان
نفهمیدم NGO مخفف چیه اما باید در راستای کارت باشه و کمک به مردم.
بهت تبریک میگم نازنین و برات همیشه انرژی مثبت می فرستم تا توان ادامه رو داشته باشی.
روز خوش نازنین

ملی
Guest
ملی

سلام میتونم سوالمو با شما در میون بزارم
ممنون میشم

رویا
Guest
رویا

سلام .دو سه روز پیش خیلی اتفاقی نوشته هاتون را خوندم.شاید خودخواهی باشه که به خاطر اتفاقهایی که برای دیگران افتاده وبرای ما پبش نیومده شاکر باشیم.اما اگر عمیقتر فکر کنیم حداقل باید واقعا قدر داشته هامون را بدونیم و به خاطر مسائل بی اهمیت کاممون را تلخ نکنیم.زندگی با بعضی ها واقعا بیرحم.خدا قوت و خسته نباشید

م
Guest
م

سلام
عنوان پست تون را قبول دارم
به نظرم دیگه قضاوت کردن جایی نداره
مشکلات تو جامعه اونقدر زیاد شده که مثلا انگار سونامی ایدز اومده باشه و دیگه نمیشه از کسی پرسید چرا و یا چطور ایدز گرفتی!
فقط میشه مواظب باشیم خودمون نگیریم یا تگر مبتلاییم دیگران رو مبتلا نکنیم
و اگر بتونبم کمک هم بکنبم

خورشید
Guest
خورشید

سلام . خسته نباشید .
یه ایمیل فرستادم براتون
ممنون میشم چک بفرمایید .

زهرا
Guest
زهرا

سلام. سال نو مبارک.
من برای گرفتن مشاوره از شما چه مسیری رو باید برم؟
و اینکه شرایطش چطور هست؟
ممنون از بودنتون.

آسمان
Guest
آسمان

خوب مینویسی کاربردی و عالی

سارا
Guest
سارا

خدا خير تون بده موفق وپيروز باشيد

نخودی
Guest
نخودی

خداروشکر کسایی مثل شما هستند که به این قشر از افراد کمک کنند….
امیدوارم عقل و استفاده از اون زیاد تر بشه تو جهان ….ببین پدر و مادر چه بلایی سر زندگی آوردند….آخه ی دختر 13 ساله ….چرا باید به این روز بیفته ….درد داره واقعا

پیام
Guest
پیام

منیژ زنده ای؟ حداقل یه چیز بزن، بدونیم زنده ای.

میترا
Guest
میترا

بیشتر از همه به زنی فکر میکنم که مار در آستین پرورش میده…