انواع تست‌های هوش

تست‌های هوش انواع بسیار مختلفی دارند، برخی از آن‌ها حاوی یک نوع سؤال و برخی دیگر طیف متنوعی از سؤال‌ها را دربرمی‌گیرند. اکثر تست‌ها هم به‌صورت کلی و هم به‌صورت جزئی نمرات را مشخص می‌کنند.

صرف‌نظر از نوع طراحی، تمام آزمون‌های IQ تلاش می‌کنند تا اطلاعات عمومی یکسانی را اندازه‌گیری کنند. تست‌های ترکیبی به‌صورتی کل‌نگر طراحی می‌شوند، چرا که می‌خواهند پیشرفت‌های آتی را مانند موفقیت‌های تحصیلی پیش‌بینی کنند. IQ نیز با عملکرد شغلی، پیشرفت اجتماعی و اقتصادی و آسیب‌های اجتماعی ارتباط دارد. پژوهش‌های اخیر ارتباط بین IQ و سلامت، طول عمر و سواد حرفه‌ای را نشان داده است.تست‌های هوش، آزمون‌های روانی هستند که برای اندازه‌گیری توانایی فرد برای انجام کارهای فکری استفاده می‌شود. بسیاری از آزمون‌های هوش استاندارد شده‌اند؛ این به این معنی است که آن‌ها طراحی شده‌اند که تحت شرایط مشابه تمام شرکت‌کنندگان را مورد آزمون قرار دهند.

در آخر تست‌های هوش نمره‌هایی را به شما ارائه می‌کنند. فاکتور هوش، یا IQ، یکی از این امتیازهاست.

تعریف IQ

در اصل، IQ با فرمولی خاص محاسبه می‌شود. برای مثال، کودک ۱۰ ساله‌ای که به‌طور متوسط ​​هوش ۱۳ ساله‌ها را دارد دارای IQ به این میزان است: {(۱۰/۱۳)+۱۰۰}۱۳۰٫ از آن‌جا که این فرمول تنها برای بچه‌ها کار می‌کرد، آن را با یک برنامه‌ریزی درست با ارزش مرکزی (میانگین IQ) از ۱۰۰ و انحراف استاندارد از ۱۵ و یا گاهی اوقات ۱۶ اصلاح کردند. بنابراین در نسخه مدرن IQ یک سری تغییرات ریاضی لحاظ شده است. برای تمایز دو نمره، نمرات مدرن گاهی اوقات به‌عنوان «انحراف معیار» شناخته می‌شوند، در حالی که نمرات خاص سن به‌عنوان «نسبت ضریب هوشی» نامیده می‌شوند.

تست هوش استنفورد باینت

این آزمون توانایی‌های هوش و توانایی شناختی را در کودکان و نوجوانان ارزیابی می‌کند و برای کودکان تا ۲ سال مورد استفاده قرار می‌گیرد. مقیاس “استنفورد باین” اولین مقیاس سنجش هوش برای کودکان است که در سال ۱۹۰۵ توسط “آلفرد باینت”، روانشناس فرانسوی، به‌عنوان وسیله‌ای برای شناسایی سطوح مختلف عقب‌ماندگی ذهنی ایجاد شده است. در سال ۱۹۱۶، “دکتر لوئیس تارمن”، یک روانشناس آمریکایی در دانشگاه استنفورد، اصلاحاتی را در مورد این مقیاس ایجاد کرد. تجدیدنظرهای “تارمن” همراه با آن‌چه که توسط روانشناسان دیگر پس از او انجام شده، منجر به نسخه فعلی مقیاس “استنفورد باینت” شده است. نتایج آزمون در یک سن مشخص با میانگین موضوع در بین مهارت‌های سایر شرکت کنندگان مقایسه و سپس از آن مشتق گرفته می‌شود. این نمره توسط روانشناسان آموزش‌دیده برای ارزیابی نقاط قوت و ضعف شناختی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نوعی از آزمون هوش استنفورد باینت به‌عنوان استنفورد باینت–V وجود دارد که برای سنین بالاتر تا ۸۵ سال نیز به کار می‌رود. این آزمون توانایی‌های افراد را در پنج حوزه اساسی بررسی می‌کند. این حوزه‌ها شامل استدلال‌های مادی، دانش، استدلال کمی، پردازش تصویری-فضایی و حافظه کاری است.

تست هوش وکسلر

این آزمون، مجموعه‌ای از آزمون‌های استانداردشده، که به‌اختصار به WAIS معروف است، توسط “دیوید به “، روانشناس آمریکایی متولد رومانی ایجاد شد. WAIS مدل‌های جداگانه‌ای برای اندازه‌گیری توانایی شناختی در کودکان و بزرگسالان دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم. دو نسخه برای کودکان وجود دارد: آزمون هوش “وکسلر” برای کودکان و پیش‌دبستانی‌ها و مقیاس هوش ابتکاری وکسلر. هر دو نسخه برای شناسایی دانش آموزان باتجربه، چالش‌های یادگیری و تصمیم‌گیری استفاده می‌شوند. مقیاس هوش بزرگسالان وکسلر برای تعیین جایگاه شغلی، ارزیابی توانایی تحصیلی و کشف کمبودهای ذهنی استفاده می‌شود.

تست هوش وکسلر برای کودکان (WISC-V)

محدوده سنی: ۶ تا ۱۱ سالچگونگی انجام این تست: این آزمون به ۱۵ آزمون تقسیم می‌شود که طیف وسیعی از مناطق را ارزیابی می‌کند. نتایج به‌دست‌آمده برای ارائه یک نمره کامل IQ استفاده می‌شود. این آزمون‌ها شامل درک ذهنی، استدلال غیرکلامی و سیال، حافظه کاری و سرعت پردازش است.

تست هوش فردی وکسلر

محدوده سنی: ۴ تا ۵۰ سالچگونگی انجام این تست: این آزمون به ۸ تست تقسیم می‌شود. هر یک توانایی خاص را ارزیابی می‌کند. یک تست وجود دارد که به‌عنوان مثال درک شنوایی را مورد بررسی قرار می‌دهد. این تست‌ها ممکن است در چندین جلسه ارائه شوند.

تست هوش کافمن برای کودکان

این آزمون اختصاراً به K-ABC معروف است. این آزمایش در سال ۱۹۸۳ توسط دکتر “آلن کافمن” و دکتر “نادین کافمن” از مرکز مطالعات کودک “یاله” در مدرسه پزشکی “ییل” انجام شده است. K-ABC ظرفیت‌های موفقیت و فکری کودکان و نوجوانان را ارزیابی می‌کند و به‌طور خاص برای کودکان پیش‌دبستانی، کودکان اعضای گروه‌های اقلیت و کودکان با چالش‌های یادگیری طراحی شده است. روانشناسان از نتایج K-ABC در مقایسه با سایر نتایج آزمون‌ها برای کمک به تعیین موقعیت تحصیلی، ایجاد برنامه‌های آموزشی برای دانش آموزان دارای نیازهای ویژه و کمک به تشخیص اختلالات عصبی استفاده می‌کنند.

تست هوش و توانایی شناختی وودکاک جانسون

این تست هوش برای محدوده سنی ۲ تا ۹۰ سال طراحی شده است.در این تست هوش از افراد آزمون‌هایی با موضوعات مختلف گرفته می‌شود. این آزمون‌ها شامل درک مطلب، روابط فضایی و یادگیری شنوایی بصری است. تست‌ها می‌توانند ۶۰ تا ۹۰ دقیقه طول بکشد.

تست هوش دیفرانسیل (DAS-II)

این تست هوش شامل محدوده سنی ۲ تا ۶ سال و ۱۱ تا ۱۷ سال می‌شود.در تست هوش دیفرانسیل، بیست تست درباره مهارت‌های حل مسئله از فرد گرفته می‌شود. تعداد زیادی از نشانه‌های بصری مانند تصاویر در این آزمون وجود دارد. کودکان با اشاره به یک «پاسخ» می‌توانند به سؤالات جواب دهند.

تست هوش غیرکلامی جهانی

محدوده سنی این تست ۵ تا ۱۷سال است.این آزمون باید با استفاده از یک سری از حرکات دست و بدن مانند اشاره کردن پاسخ داده شود. این آزمون اغلب برای بچه‌هایی که غیرکلامی هستند و یا افرادی که از مشکلات شنوایی برخوردار هستند استفاده می‌شود.

تست هوش و موفقیت فردی پیبادی

این تست شامل محدوده سنی ۵ تا ۱۱ سال می‌شود.کودکان در مورد طیف وسیعی از موضوعات مانند خواندن، ریاضی و املا مورد آزمون قرار می‌گیرند. سپس آن‌ها می‌توانند به پاسخ‌های چندگزینه‌ای نگاه کنند و به آنچه اعتقاد دارند پاسخ درست دهند. از آنجا که این آزمون از مدل تست‌های “show me” است، اغلب برای بچه‌هایی که مشکل ارتباطات شفاهی دارند، استفاده می‌شود.اگر قرار است فرزند شما مورد آزمایش قرار بگیرد بهتر است تا جایی که می‌توانید درباره کل فرآیند ارزیابی اطلاعاتی را به دست آورید. این اطلاعات می‌تواند در ارزیابی‌های خاص مورد استفاده قرار بگیرد. هر چه بیشتر بدانید، ساده‌تر می‌توانید این روند را برای فرزندتان توضیح دهید.

توسط |۱۳۹۷-۱۰-۲۱ ۰۹:۳۹:۱۲ +۰۳:۳۰۲۵ آذر, ۱۳۹۴|جدیدترین مقالات روانشناسی|بدون ديدگاه
avatar