//افسردگی چیست و چه نشانه‌هایی دارد؟

افسردگی چیست و چه نشانه‌هایی دارد؟

حتماً شما هم نام بیماری افسردگی را شنیده‌اید. ممکن است در فیلم‌ها شخصیت‌های افسرده را دیده باشید یا در کتاب‌ها و مجلات درباره آن‌ها مطالعه کرده باشید. اما جدا از کلیشه‌های ساخته شده در فیلم‌ها و داستان‌ها، آیا می‎دانید افسردگی چیست؟ می‎توانید یک شخص افسرده را شناسایی کنید و برای درمان و رهایی از این بیماری به او کمک کنید؟ آیا گاهی احساس افسردگی می‎کنید؟ در این مطلب شما را با بیماری افسردگی و چند راه درمانی برای رهایی از این بیماری آشنا خواهیم کرد.

افسردگی چیست؟

برخلاف تصور عموم، افسردگی تنها حس غم و اندوه پس از یک حادثه ناگوار مثل درگذشت یک عزیز نیست. همه انسان‌ها در چنین شرایطی غم بسیار زیادی را تحمل می‎کنند. به بیان دیگر هر کسی ممکن است در طول زندگی خود بارها احساس ناخوشایندی مثل غم شدید، درماندگی، بدبختی، ناامیدی، خستگی و امثال آن‌ها را تجربه کرده باشد. برای بروز چنین احساساتی ممکن است دلایلی وجود داشته باشد یا آنکه حتی خودمان هم دلیلش را ندانیم. این ناراحتی‎ها می‎توانند از چند روز یا چند هفته تداوم پیدا کنند. اما نکته مهم آن است که اغلب اوقات بدون درمان و کمک گرفتن از متخصص یا حتی دوستان، چنین احساساتی در وجودمان کمرنگ می‎شوند تا آن که به‌طور کامل از بین می‎روند و نمی‌توان این حال روحی ناخوشایند را افسردگی نامید. پس افسردگی چیست؟

بیماری افسردگی ورای یک ناراحتی گذرا است. در واقع افسردگی نوعی بیماری روانی است که به درمان تخصصی نیاز دارد. زمانی می‎توان یک شخص را افسرده نامید که احساسات ناراحت‌کننده و غم و اندوه وی تبدیل به بخشی از زندگی‌اش شود و در برخی موارد حتی روال طبیعی زندگی او را مختل نماید. متأسفانه بیماری افسردگی بسیار شایع است و حدود ۵ درصد از جمعیت جهان را گرفتار خود کرده است. به همین علت برخی افراد به آن سرماخوردگی روانی می‎گویند. بر اساس آمارها، بیماری افسردگی بیش از ۱۲ درصد از مردم کشور ما را به خود مبتلا کرده است.

خوشبختانه افسردگی قابل درمان است و بسته به شدت و ضعف این بیماری، می‎توان با روش‌های غیر دارویی یا با استفاده از داروهای تخصصی آن را درمان کرد. اما پیش از هرگونه اقدام برای درمان این بیماری، بهتر است بدانیم که افسردگی چیست. زیرا شناسایی بیماری افسردگی اولین قدم در درمان آن است و بسیاری از افراد، بدون اینکه خودشان بدانند از افسردی رنج می‎برند، سال‎ها گرفتار آن هستند.

نشانه‌های بیماری افسردگی چیست؟

ممکن است به‌طور دقیق ندانید افسردگی چیست، اما با کمک برخی نشانه‎ها می‎توانید تا حدودی بیماری افسردگی را در خود یا اطرافیانتان شناسایی کنید تا برای معاینه دقیق‌تر و در صورت نیاز درمان به پزشک مراجعه کرده و حس غم و اندوه را از بین ببرید. اگر متوجه بروز بی‌دلیل چند مورد از علائم زیر در خود یا اطرافیانتان شدید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

  • ناامیدی

ناامیدی بیمارگونه به این صورت است که شخص منتظر هیچ اتفاق خوشایندی نیست و دست از تلاش برمی‌دارد. اگر این شرایط وخیم‌تر شود، ممکن است ایده‌های خطرناکی مانند خودکشی به ذهن فرد خطور کند. یک روح سالم هرگز به از بین بردن خود فکر نمی‌کند.

  • تغییر در خواب

تفاوتی ندارد که دلیل افسردگی چیست، شخص مبتلا به این بیماری ممکن است بسیار زیاد یا بسیار کم بخوابد. البته گاهی افراد مجبورند برای درس خواندن یا انجام به‌موقع کاری کم‌تر از حالت معمول بخوابند. اما این کم‌خوابی موقتی بوده و علت آن مشخص است. تغییرات خواب الزاماً ارتباطی با افسردگی ندارد.

  • احساس درد

بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی دچار سردرد یا معده درد می‎شوند. حتی برخی از آنان در سایر قسمت‌های بدن مثل دستان و پاها دچار دردهای بدون دلیل می‎شوند.

  • مشکل اعتمادبه‌نفس

اغلب مبتلایان به افسردگی بر اشتباهات، شکست‎ها و کاستی‌هایشان تمرکز می‎کنند و در نتیجه دچار مشکل کمبود اعتمادبه‌نفس می‎شوند. اگر با آنان صحبت کنید متوجه می‎شوید که خود را یک فرد همیشه شکست‌خورده می‎دانند یا دنیا را مکانی بسیار ترسناک و بی‌رحم‌تر از آن‌چه واقعاً هست می‎شناسند.

  • بی‌حالی

انرژی برخی از مبتلایان به افسردگی به‌سرعت تحلیل می‎رود و باعث می‎شود دائماً احساس خستگی کنند. تا حدی که گاه توان انجام فعالیت‌های روزمره را ندارند.

راه‌های درمان افسردگی چیست؟

حال که با علائم افسردگی آشنا شدید بهتر است بدانیم راه‌های درمان غیر دارویی افسردگی چیست؟ اگر شخصی در مراحل اولیه افسردگی باشد با این روش‎ها به حال عادی بازخواهد گشت:

  • ورزش

بیرون رفتن از خانه، پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و جنب‌وجوش می‎تواند سطح هورمون‌های شادی‌آور در خون شما را افزایش داده و حالتان را بهتر کند.

  • حضور در جمع

سعی کنید با چند دوست صمیمی قرار بگذارید و چند ساعتی را با خوشی سپری کنید. همچنین بیشتر در جمع خانواده حضور پیدا کنید و از آن‌ها انرژی بگیرید.

  • درد و دل کنید

با یک شخص معتمد مثل یک دوست یا مشاور صحبت کنید و در صورت نیاز آن‌قدر گریه کنید تا آرام شوید.

  • سرگرم شدن

بجای دراز کشیدن روی تخت و بافتن افکار منفی، خودتان را با کارهای موردعلاقه‌تان مثل کتاب خواندن، نقاشی کشیدن، تعویض خاک گلدان‌ها و… سرگرم کنید.

  • حیوانات خانگی

اگر شخص حیوان‌دوستی هستید و امکانات کافی برای نگهداری از یک حیوان خانگی کوچک مانند پرنده، خوکچه و… را دارید، یک حیوان خانگی را به سرپرستی بگیرید. احساس مسئولیت در قبال سلامت و گرسنه یا تشنه نماندن این حیوان شما را از تخت خواب بیرون می‎کشد و نوازش او و حرکات شیرینش شما را به زودی سرحال خواهد آورد.

در شرایطی که بیماری شخص شدید باشد نیاز به کمک پزشک و در صورت صلاح‌دید وی درمان‌های تخصصی می‎باشد. اما حتی اگر می‎دانید که داروهای مخصوص درمان بیماری افسردگی چیست، به هیچ عنوان به‌طور خودسر از آن‌ها استفاده نکنید. زیرا عوارض فراوانی مانند بی‌حالی و وابستگی دارویی در پی خواهد داشت.

رزرو وقت مشاوره

جهت رزرو وقت مشاوره در مرکز مشاوره ساحل می‌توانید با شماره‌تماس‌های موجود در سایت تماس گرفته و یا از طریق فرم تماس با ما و یا ایمیل مرکز با ما در ارتباط باشید.

توسط |۱۳۹۷-۱۱-۱۲ ۰۷:۳۷:۱۹ +۰۳:۳۰۵ بهمن, ۱۳۹۷|جدیدترین مقالات روانشناسی|بدون ديدگاه
avatar